Böbreküstü Bezleri ile ilgili diğer sorular

Böbreküstü bezlerini radyofrekans yoluyla yakmanın herhangi bir yan etkisi/olumsuz etkisi yok mu?
Böbreküstü bezinin tümörlerinin tedavisinde radyofrekans ile yakmanın yeri yoktur. O yöntem karaciğerde veya pankreasda görülen bazı nöroendokrin tümörlerde uygulanır böbreküstü bezinde değil.

Hasta kapıdan girdiğinde yüzüne bakarak teşhis koyduğunuz olur mu?
Sadece böbreküstü bezinin salgıladığı kortizol yüksekliği ile seyreden Cushing sendromunda hastanın yüzüne bakarak tanıyı koyabilirsiniz. Bu hastalarda gövde kalınlaşmış olup gövdeyle orantısız olarak kollar ve bacaklar incedir. Hastaların yüzü aydede yüzü denilen şekilde kıllanma artmış ve ensede yağlanmanın sonucu hörgüç gibi kalınlaşma gözlenir.

Bu hastalık, Sezen Aksu’nun hastalığı mı?
Hayır kesinlikle değildir. Kendisinde sanıyorum adrenal yetmezlik saptanmıştır. Basından izlediğim kadarıyla kendisine kortizon tedavisi uygulanmıştır. Kortizon sıklıkla medikal tedavide kullanılır. Bazen kortizon yüklenmesi yan etki olarak böbreküstü bezlerinde baskı oluşturarak fonksiyon kaybına yola açabilir. Bunun sonucu adrenal yetersizlik gelişebilir. Sezen hanımda böyle bir klinik durum söz konusu olmuş ve tedaviyle düzeltilmiştir.

Tiroid bezi hastalıkları ile bir benzerliği var mı?
Tiroid beziyle en önemli özelliği her iki bezinde hormon salgılayan bez olmalarıdır. Ancak bazı ailevi endokrin sendromlarında (MEN 2 a ve B gibi) kişilerin % 100 ünde tirodin medüller tip kanseri görülürken bu tip hastaların % 50 inde feokromositoma gibi yani tansiyon yükseklğine sebeb olan adrenal tümörleri saptanabilir.

Holter ölçümü bu hastalık için ipucu verir mi?
Hayır kesinlikle vermez. Holter tansiyon yüksekliğinin gün içi takibi için kullanılır. Böbreküstü fonksiyonuna yönelik tanı aracı değildir.

Tansiyon hastası tedavisi görüp asıl sorunu böbreküstü bezi olan insanlar var mı?
Bu tip hastalara rastlamaktayız. Bunlar genelde hipertansiyon hastalarının ancak % 1 ini oluşturur.

Nasıl ayırt edilir?
Kanda metanefrin yüksekliği ile 24 saatlik idrarda salgılanan hormonların yıkım ürünü olan VMA (Vanil Mandelik Asid) ve gene metanefrinin kanın yanı sıra idrarada da yüksek olması ile tanı konarak ayırd edilir.

Tiroid ameliyatlarından sonra tansiyon yükseliyorsa bu bir hata yapıldığını mı gösterir, yoksa tiroid den tamamen farklı bir sorun mudur?
Bu tamamen tiroidden farklı bir sorundur. Tansiyon herkesde ameliyat olsun veya olmasın yükselebilir. Her tansiyon yüksekliği de adrenal bezi ile alakalı değildir.

Biraz ölçü verirmisiniz? Küçük tansiyon bu hastalıkta şu kadar olur? Büyük tansiyon bu kadar olur ?
Feokromositoma hastalarında tansiyon yüksekliği ile birlikte kalb çarpıntısı taşikardi ve yüzde flaşing dediğimiz ani kızarmalar birlikte olur. Büçük ve Küyük tansiyon değerleri oldukça yüksek değerlere (160/120 mmHg nin üstü gibi) çıkabilir.