Guatrda cerrahi tedavi sonrası nüks yaşanır mı?

Nükslerin % 50 si ilk cerrahi tedaviden 10 yıl sonra görülmektedir. Cerrahi tedavi sonrası hemen uygulanacak tiroid hormon tedavisi nüks multinodüler guatrı geciktirebilir ancak tamamen önleyemez. Ayrıca eğer ameliyat sonrası erken devrede nodül nüksü gelişince tiroid hormon tedavisi ilaveten olacak büyümeyi önleyemez. Bu nedenle postoperatif nüks guatrdan en iyi korunma ilk girişimin totalş veya totale yakın tiroidektomi olmasıdır. Guatr da nüks sorunu cerrahi tedavinin yeterliliğine bağlıdır.

Total tiroidektomi uygulanmış vakalarda nüks geride doku kalmayacağından görülmez. Totale yakın tiroidektomi gibi girişimlerden sonra geride 1 gr dan az bakiye tiroid dokusu kalacağından bu tip geniş cerrahi uygulamalarda 30 yıl içinde nüks oranı % de 1–2 arasındadır. Cerrahi sonrası fazla doku kaldığında örneğin iki taraflı subtotal tiroidektomi sonrasında ki bu vakalarda cerrahi girişim sonrası 3- 5 gr arasında bakiye tiroid dokusu kalması söz konusudur ki bu tip girişimlerden sonra nüks olasılığı artar. Hatta bazı serilerde iki taraflı veya tek taraflı subtotal tiroidektomi girişimlerinden sonra nüks oranının % 30’ a kadar çıktığı vurgulanmıştır. Bu nedenle cerrahi tedavi guatr olgularında ameliyat gerekli olduğunda yapılmalıdır.

Cerrahi tedavi yapıldığı zamanda yeterli şekilde ve yeterli genişlikte uygulanmalıdır. Bu elbette nüks oranını düşürmektedir. Ayrıca deneyimli cerrahi ekiplerde total ve subtotal tiroidektomi komplikasyon riskleri farklı değildir.