Prof. Dr. Serdar Tezelman

Dr. Tezelman 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimini tamamlayarak Tıp Doktoru olmuştur. 1982 -1986 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Genel Cerrahi ihtisasını tamamlamıştır. 1986 ve 1987 yılları arasında İstanbul Belediyesi Acil Yardım Müdür Muavini olarak çalıştıktan sonra 1987-1988 yılları arasında Gümüşsuyu Asker Hastanesinde Tbp.Asteğmen olarak vatani görevini yapmıştır. 1988 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalına Başasistan olarak atanan Dr. Tezelman aynı Anabilim Dalında 1991 yılında Genel Cerrahi Doçenti ve 1997 yılında Genel Cerrahi Profesörü olmuştur. 2011 yılında Istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından kendi isteği üzerine emekli olan Dr.Tezelman 2012 yılından itibaren Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ve VKV Amerikan Hastanesi Endokrin Cerrahisi Bölümünde görev yapmaktadır.

1991-1993 yılları arasında ABD, University of California, SanFrancisco Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Prof.Dr. Orlo H.Clark ‘ın yanında ‘Postdoctoral Fellow’ olarak Endokrin Cerrahisi üzerine ihtisas yapmıştır. Tiroid kanserlerinin cerrahi tedavileri ile oluşum mekanizmaları ve paratiroid hastalıklarının cerrahisi üzerine araştırmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları ile ilgili 2 uluslararası ödülü bulunmaktadır. UCSF de 8 dönem son sınıf öğrencilerine genel cerrahi dersleri veren Dr.Tezelman American College of Surgeons, American Association of Endocrine Surgeons, American Thyroid Association , Endocrine Society, International Association of Endocrine Surgeons, European Society of Endocrine Surgeons ve American Association of Cancer Research gibi uluslararası derneklerin üyesidir.

Türk Tabibler Birliği ve Türk Cerrahi Derneği üyesi olan Dr. Tezelman Türkiye ve Avrupa Endokrin Cerrahi Dernekleri (European Association of Endocrine Surgeons) Kurucu üyesi olup 2006-2008 yıllarında Başkanlığını yapmış olduğu Ulusal Endokrin Cerrahisi Derneğinin 2014-2016 dönemi Başkanlığına tekrar seçilmiştir. Avrupa Birliği Medikal Bilimlere bağlı (UEMS) Endokrin Cerrahisi Bölümünün (Division of Endocrine Surgery) kurucu üyesidir ve 1994 yılından beri Ulusal Delege olarak görev yapmaktadır. 50 si uluslararası SCI kapsamında 100 ü aşkın makalesi ve 4 ü uluslararası 12 sı yerli toplam 16 kitap bölümü bulunmaktadır.

“Tiroid Kanserinin Şifreleri ve Guatr” isimli söyleşi kitabı yayımlanmıştır. Bugüne kadar yayımlanmış olan akedemik yazıları uluslararası alanda 750’nin üzerinde site edilmiştir. Dr. Tezelman Almanca ve İnglizce bilmektedir.