Tiroid Bezi

Tiroid, küçük ama güçlü bir organdır ve metabolizmamızı dengeleyecek olan, T3 ve T4 hormonlarını salgılar. Bu hormonların eksikliği ya da fazlalığı, metabolizmamızın normalden daha hızlı, ya da daha yavaş çalışmasına yol açabilir.

Az çalışması, yorgunluk, halsizlik, üşüme, saç dökülmesi, kilo alımı, adet düzensizliği ve hatta gebe kalmada güçlük gibi sorunlar yaratır. Tiroid bezinin fazla çalışması ise ani kilo kaybı, kalp çarpıntısı, ellerde titreme, terleme, sinirlilik, kas güçsüzlüğü, halsizlik, uyku güçlüğü gibi sorunlarla kendini gösterir.

“Tiroid bezinin fonksiyonlarına bağlı olarak gelişen zehirli yani toksik hastalık veya eksik çalışmasıyla ortaya çıkan hipotiroidi olsun veya yumrularla seyreden nodüler hastalık olsun
tiroidin hastalıkların tümüne guatr denir.

Tiroid Bezi Hastalıkları

tiroid-bezi

Tiroid Kanseri

Tiroid kanserli hastalar çoğunlukla hekime boynunda şişliğin belirmesi veya mevcut olan guatrında aniden büyüme görülmesi, boyun lenf bezi şişliğinin ortaya çıkması ve ses kısıklığı gibi sorunlarla başvururlar. Tiroid kanserleri özellikle 20 yaş altı ve 60 yaş üzerinde klinik açıdan daha agressif seyir gösterirler.

Başlıca 4 tip tiroid kanserini biliyoruz; papiller, foliküller. medüller ve anaplastik tirod kanserleri.

Tiroid kanserleri, tedavi yöntemleri ve komplikasyonları hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Tirodi kanseri