Hipotiroidizm nedir ve nasıl tedavi edilir?

Tiroid bezinin yetersiz çalışması dolayısıyla tiroid hormonlarının sentezinin azalması halinde hipotiroidizmden bahsedilir. Hipotiroidide bazal metabolizma yavaşlar. Bunun sonucu vücuttaki tüm sistemler etkilenir. Kanda tiroid hormonları normal değerlerin altına inerken bu hormonları kontrol eden hipofizden salgılanan TSH hormonu ise yüksek değerlere çıkar. Otoimmun hastalıklarda gözlenir. Diğer taraftan hipotiroidi durumuna daha sıklıkla tiroid cerrahisinden sonra ameliyatın sekeli olarak rastlanmaktadır.

Bu hastalarda tiroksin verilerek tedavi edilirler. Tedavisine gelince; hipotiroidi tiroid hormonu (Tiroksin) verilerek tedavi edilir. Tedaviye düşük dozlardan başlanarak yükseltilir. Arada düzenli yapılan tiroid hormon düzeylerinin tespiti ile günlük ideal tiroid hormon dozuna ulaşılır.

Devamı..

Hipoparatiroididen korunmanın en iyi yolu paratiroid bezlerini iyi lokalize etmek, ameliyat esnasında kanla kirlenmiş olan cerrahi alanı yıkayarak paratiroid bezlerinin görüntüsel bozukluğunu engellemek gerekir. Ayrıca mikroskopla  (loop) uygulanacak cerrahi işlemler damarsal yapıların korunmasına olanak sağlar.

Devamı..

Genelde tiroid cerrahisinde hastalar hastanede bir gün yatmaktadır. Bazı dış merkezlerde sabah ameliyat edilen hasta akşam evine gönderilmektedir. Örneğin; ABD’de New York, Uzakdoğu gibi bazı merkezlerde bu uygulamaları görmekteyiz. Ancak yine de birçok klinikte tercihen hastanın bir 24 saat izlenmesi öngörülmektedir.

Devamı..