Genetik mutasyona sahip olan çocukları hangi yaşta ameliyat etmek gerekir?

Bu genetik mutasyonu olan çocukların 5 yaşına kadar gelişmesini beklemek 5 yaşında ameliyat etmek gerekir. Bazı medüller tiroid kanseri tiplerinde ise örneğin, MEN 2b tipinde genetik mutasyon taşıyıcısı olan çocuklarda medüller tiroid kanseri ilk dekadda yani 0 ila 10 yaş arasında ortaya çıkmakta ve son derece agressif seyrederek ölüme neden olmaktadır. Bu nedenle MEN 2b tipi genetik mutasyona sahip çocuklar mümkün olduğunca erken yaşta koruyucu tiroidektomi ameliyatı yapılarak daha medüller tiroid kanseri ortaya çıkmadan tiroid bezi alınır.

Mayo Kliniği’nde bu mutasyonu taşıyan 6 aylıkken bile ameliyat edilen vakalar mevcuttur. Çünkü bu genetik mutasyonu taşıyan çocuklarda medüller tiroid kanseri 10 yaşına kadar ortaya çıkmakta ve öldürücü olmaktadır. Onun için tanı konulduğu andan itibaren mümkün mertebe erken yaşta çocuğun gelişimi beklenmeden ameliyat edilmelidir. Örneğin, diğer medüller tiroid kanseri tiplerinde (MEN 2a gibi) ise 5–6 yaşa kadar beklenip belirli süreç oluştuktan sonra koruyucu tedavi uygulanmaktadır. Diğer taraftan genetik olarak medüller tiroid kanseri taşıyıcısı olan kişilerde ister çocuk yaşta ister daha ileri yaşlarda olsun bu tip cerrahi kararların verilmesinde çocuk hekimlerinin dışında, endokrinologun, genetik uzmanının, endokrin cerrahının ve psikiyatristin bulunması gerekir.

Kabul edersiniz ki, bir aileye en sevdiği varlığının medüller tiroid kanseri taşıyıcısı olduğunu ve ameliyat edilmezse kesinlikle bu kanserin ortaya çıkabileceğini söylemek hele de bu bir çocuksa son derece güçtür.

Geri